چهارشنبه 03 خرداد 1396
زیرساخت‌های خدمات بانکی برای توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

از سال 1280 که اولین چاه نفت ایران در مسجدسلیمان کشف شد، بیش از 115 سال می‌گذرد. در این مدت تا امروز تحولات عمده‌ای در ایران و جهان رخ داده است و شاید بتوان گفت پس از حدود یک قرن، نفت به یکی از مهم‌ترین کالاهای اقتصادی تبدیل شده است.
1396/02/26

عبور از سقف تاریخی در سایه رشد اقتصادی

پیش‌بینی وضع بازار سرمایه در ماه‌های آینده به متغیرها و فاکتورهای زیادی بستگی دارد. حدود 60 درصد بازار سرمایه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به قیمت‌های جهانی وابسته است.
1396/02/13

احیای اقتدار بانک مرکزی در دولت یازدهم

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی گفت که در ۴۰ سال گذشته احیای اقتداری که اکنون در بانک مرکزی شکل گرفته هرگز سابقه نداشته است.
1396/02/03

سیاست صبر و انتظار اروپایی ها در قبال بازار ایران

شرکت های اروپایی می خواهند در مورد تعهد آمریکا به برجام اطمینان حاصل کنند.با توجه به اینکه رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران کم کم و به کندی در حال شکل گرفتن و مشخص شدن است،این سیاست صبر و انتظار اروپایی ها احتمالا حداقل تا ماه می ادامه خواهد داشت.
1396/01/16

تقویت تولید ملی با مصرف کالای ایرانی

مصرف کالای ایرانی یکی از مولفه های مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی است که موجب تقویت تولید ملی و خودکفایی شده و زمینه را برای بهبود کیفیت کالای ایرانی و حضور در بازارهای بین المللی را فراهم می کند.
1395/12/25

نگرانی اقتصاد ایران ۹۶

پس از برجام و رفع برخی محدودیت‌های بین‌المللی آنچه اقتصاد ایران را رنج می‌دهد، فضای نامناسب کسب و کار در کشور است.
1395/12/11

بازار بدهی؛ گذار از حفره­های­­ رکود و اعتبار

امروزه در اقتصادهای توسعه یافته و نوظهور که عموما با مدار رشد اقتصادی کم­نوسان متمایز اند؛ آنچه که بیش از هر نکته دیگری به چشم می­آید توسعه ابزار متنوع مالی در بازار این دسته از کشورها است. دلیل توجه به این رویکرد نیز روشن است؛ ایجاد اشتیاق در سرمایه­گذاران داخلی و قابلیت جذب سرمایه­گذار خارجی، رونق فعالیت­های اقتصادی مولد، کاهش حدود ریسک و مخاطره اقتصادی و در نهایت پویایی اقتصادی همه اموری است که در لوای یک بازار اقتصادی متتوع، امن و پوشش دهنده اتفاق می­افتد.
1395/09/20

تاملی برچالش های قانون جدید بیمه شخص ثالث

هرچند “قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسائط نقلیه ” با پشت سرگذاشتن فرازو نشیب های بسیاربالاخره در سال جاری تصویب گردید و با تصویب وابلاغ آیین نامه ها ی اجرایی ابهامات موجود درآن تا حدودی رفع خواهد شد ،لیکن بررسی های اولیه حکایت از آن دارد که احتمالاٌ بخش هایی از قانون در اجرا ،بیمه گزاران، شرکت های بیمه و نهایتاٌ محاکم را درگیر مسائلی خواهد نمود .
1395/09/16

پرداخت الکترونیک در بانکداری امروز

پرداخت الکترونیک تا کمتر از یک دهه قبل در ایران مقوله‌ای فانتزی و تزئینی به حساب می‌آمد که جایی در فضای کسب و کار کشور و بازار پولی و مالی نداشت. امروز اما نگاهی به اعداد و ارقام نشان می‌دهد نه تنها باید از پرداخت الکترونیک به عنوان یک صنعت نام برد بلکه تصور گردش پول در اقتصاد ایران بدون استفاده از خدمات این صنعت تقریبا محال است.
1395/09/15

دلیل کند شدن عرضه‌های اولیه در بورس

مدیر عامل بورس تهران گفت: با اصلاح دستور العمل پذیرش که با همکاری سازمان بورس و شرکت بورس صورت گرفته از این پس فرایند پذیرش شرکت‌های بورسی سریع تر و آسانتر انجام خواهد شد.
1395/09/01

تکانه های انتخاباتی آمریکا بر بازار ارز ایران

حرکت رو به رشد ارزش برابری دلار آمریکا در بازار ایران که از ابتدای سال آغاز شده، با تکانه های انتخاباتی آمریکا، سرعت گرفت و قیمت آن را به بالای 32 هزار ریال در بازار رسمی و 37 هزار ریال در بازار آزاد رساند.
1395/08/29

سرنوشت کارت سوخت، سناریویی که مدام بازنویسی می‌شود

بلاتکلیفی مجلس نشینان درمورد حفظ یا حذف کارت سوخت همچنان به قوت خود باقیست و در حالی که در اصلاحیه لایحه بودجه ۹۵ با حذف کارت سوخت در مجلس موافقت شد، نمایندگان در جلسه علنی روز گذشته با ۱۱۲ رای به یک فوریت طرحی رای موافق دادند که در صورت تصویب نهایی آن دولت ملزم به حفظ کارت سوخت هوشمند خودرو می‌شود.
1395/08/25

عوامل تعیین‌کننده‌ احتمال وقوع دوره‌های رونق و رکود مسکن

اگر تسهیلات به سمت تقاضای واقعی و سرمایه‌گذاری در مسکن هدایت شود افزایش یک درصدی این تسهیلات احتمال وقوع دوره رونق بخش مسکن را ۰.۷۱ درصد افزایش می‌دهد.
1395/07/12

ارکان اصلاحات نهادي لازم براي نهادينه‌سازي ثبات بخشي مالي

پژوهشکده پولي و بانکي مقاله‌اي با عنوان «ارکان اصلاحات نهادي لازم براي نهادينه‌سازي ثبات بخش مالي» را منتشر کرد. اين نوشتار مجموعه آموخته‌هاي بحران‌هاي مالي به ويژه بحران 2008 ميلادي را مبنا قرار داده و با رصد آخرين تحولات نظام‌هاي نظارتي در کشور‌هاي پيش‌رو مهم‌ترين ارکان چهارچوب نهادي - ساختاري لازم براي حفظ ثبات مالي را تبيين کرده است.
1395/07/05

بلوکه شدن تسیهلات اقدامی مغایر قانون عملیات بانکی بدون ربا

حدود 15 ماه گذشته بود که بانک مرکزی در اطلاعیه ای نسبت به آنچه که آن را بلوکه کردن بخشی از تسهیلات می نامند ، هشدار داده و اعلام کرد این اقدام مغایر با روح قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) بوده و ضمن وارد بودن اشکال شرعی به این شیوه عمل، موجب بالا رفتن نرخ مؤثر سود تسهیلات و تخطی از نرخ‌های مقرر توسط شورای پول و اعتبار می‌شود.
1395/07/03

کاهش مجدد سود بانکی به اقتصاد و بورس کمک نمی‌کند

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه کاهش دستوری نرخ سود سپرده های بانکی تاکنون تاثیری بر بازار سرمایه نداشته است، گفت: اگر کاهش سود سپرده‌ها بیش از این باشد امکان دارد به اقتصاد ضربه وارد شود.
1395/06/31

طرح رتبه بندی بانک ها ؛ الزامی برای نظام بانکداری

تحریم های ایران در سال های اخیر میزان تعاملات بین المللی بانک های کشورمان را به حداقل رساند و این وضعیت باعث شد تا میان استانداردها و مقررات داخلی بانکی با مقررات بین المللی شکاف عمیقی ایجاد و سرانجام تبدیل به یک چالش بزرگ شود .
1395/06/20

۴ محور اساسی مورد توجه در صادرات کشور

رییس جدید سازمان توسعه تجارت ایران گفت: امیدوارم با همکاری همکاران و دست‌اندرکاران به تعالی تجارت خارجی کشور کمک کنیم چراکه دست یافتن به اهداف کمی در صادرات مرهون تلاش و سعی همگانی است.
1395/06/04

ایران نفت بیشتری به پالایشگاه‌های خصوصی چین می‌فروشد

شرکت ملی نفت ایران در حال مذاکره با شرکت بازرگانی نفتی ترافیگورا است تا از طریق این شرکت مقادیر بیشتر نفت به پالایشگاه‌های بخش خصوصی چین بفروشد.
1395/05/19

اولین قدم‌های اجرای برجام میان ایران و کره جنوبی

منابع کره‌ای می‌گویند به محض چراغ سبز آمریکا، مبادلات یورویی ایران و کره جنوبی از ماه سپتامبر با واسطه‌گری بانک‌های اروپایی آغاز شده و تسویه حساب با همتایان ایرانی تسهیل می باید.
1395/05/13


صفحه 1 از 7

 
نرخ آزاد ارز وسکه
 
نوع ارز نرخ فروش
 
دلار
 
یورو
 
درهم امارات
 
پوند
 
سکه بهار آزادی
 
سکه امامی
 
نیم سکه
 
ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .