جمعه 04 خرداد 1397
تاریخ 1395/04/24 زمان 04:53:05 بازدید 454

در دام ناکام سازی اقتصاد پسابرجام نیفتیم

موج تخریبی جدید که بر علیه بانک پارسیان به راه افتاده و در تلاش است این نهاد مالی را ورشکسته جلوه دهد در فوری ترین پیامدش کل نظام بانکی و در نهایت اقتصاد کشور را با مشکل رو برو خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار تریبون سپیده کاظمی، اقتصاد امروز ايران تحت تاثير برجام وارد فضای جدیدي شده و گام هایی تدريجي به سوي بازسازي و توسعه از طريق افزايش تعامل با جهان برداشته است .

اين گام ها در نهايت ميتواند اقتصاد كشورمان را وارد فضای تجارت جهانی كرده و به مدار رشديافتگي برساند، يكي از مهمترين تاثيرات توافق بر سر برنامه ی هسته ای ايران ورود مجدد نظام پول و سرمايه ايران به فضای مالی و بانکی و تجاری جهان است که در این میان بخش بانکی مسولیت های بیشتری دارد و متعهد است تا با عملكرد درست، قطار توسعه ي اقتصاد ایران را با سرعت بیشتر و خطاي كمتري پیش ببرد.

آنچه كه مسلم است بخش بانکی دروازه ورود ایران به عرصه استفاده از اثرات مثبت در دوره ي پسا برجام است ، به تعبيري ديگر رشد و توسعه همه زيرساختهاي مولد اقتصادملي از جمله بخش های صنعت، کشاورزی، معدن، تجارت و صادرات غيرنفتي و ... همه وابسته به عملكرد درست بخش بانکی هستند.

از سويي ديگر؛ بخش بانکی ايران برای عمل به مسولیت و صيانت از جايگاه موثرش در توسعه ي ايران اسلامي خود نیازمند تحقق دو مولفه است، نخست نوسازی و درون سازی سيستم بانكي در همه بخش هاي سخت افزاري و نرم افزاري، پرسنل ، بهره وري عمليات بانكي، اهداف سرمايه گذاري و دوم دست پیدا کردن به حداکثر اعتبار عمومی است كه اين مولفه دوم در حقيقت ضامن هرنوع عملكرد موفق و موثر سيستم بانكي است.

اما ممکن است در این میان دست هایی وجود داشته باشد که تلاش كنند تا ایران در فضاي پسا برجام از نعمت بانک های قوی و مورد اعتماد عمومي برخوردار نباشد تا اثر برجام و گشايش هاي اقتصادي متعاقب آن از قوه به فعل درنيايد.

بررسي ترازنامه و سابقه نهادهاي مالي ايران نشان ميدهد يكي از نقاط اميدواركننده سيستم مالي كشور براي مسئوليت پذيري در تحقق دستاوردهاي اقتصاد رو به توسعه پسابرجام، بانك پارسيان است، اين بانك یکی از بزرگترین شبکه های بانکی  خصوصی کشور است و در پانزده سال فعاليت اخيرش توانسته به یکی از بالاترین سطوح مقبولیت  عمومی دست پیدا کند.

 اما در این میان گويا دست هایی آشکار و نهان دركار است تا  برای از بین بردن توان مسئوليت پذيري و اعتماد عمومي به بانک پارسیان در مسولیت های پسا برجام فعاليت هايي كنند، واقعيت اين است كه بانک پارسیان در زمره  اولین بانک هایی است که توسط بخش خصوصی در ایران راه اندازی شد ، شايد بتوان ادعا كرد كه رفتار مشتري محورانه و مودب این نهاد مالی باعث شد تا شبکه فرسوده بانکی مجبور به تغییر  سیستم بانکی اش بشود.

 این بانک مبدع نظام تکریم مشتری در محیط فیزیکی بانک ها بوده و همین ابداع نقطه پایانی بر رفتار منسوخ بانک های دولتی با شبکه مشتریانش بوده است كه همه اينها پشتوانه اعتماد عمومي به اين بانك است.

موج تخریبی جدید که علیه پارسیان به راه افتاده و در تلاش است که این نهاد مالی با سابقه را بانکی ورشکسته جلوه دهد در فوری ترین پیامدش یکی از استوانه های بانکداری پیشگام ایران را در فضای پسابرجام سست خواهد کرد. اکنون که ایران گام های نهایی خود را برای ورود به عصر پسابرجام و بهره مندی از آثار مثبت اتصال به شبکه بانکی جهانی بر میدارد هر نوع تضعیف بانکهای کارآمد کشور از جمله پارسیان به معنای عقیم گذاردن تلاش های ملی برای خروج  ایران از اقتصادی راکد است.باید مراقب بود که ناخواسته در دام پروژه های ناکام سازی اقتصاد ایران نیفتیم.

 بانك پارسيان به عنوان يكي از خوش سابقه ترين نهادهاي مالي ايران، با 15 سال فعالیت درخشان در بحث بانکداری الکترونیک و عملکرد سلامت خود استيفاي حقوق سهامداران ثامن را متقبل شد این بانک عامل و مجری بوده و هیچ نفعی ندارد و با هدف کمک به شبکه مالی کشور این مسولیت را قبول کرد بانک پارسیان به علت قدرت و سابقه ی درخشانش برای این مسولیت عظیم انتخاب شده و تا کنون ٩٠ درصد حسابهاي ثامن را تعيين تكليف كرده است و تنها ده درصد اين حسابها باقي مانده است كه آنها هم به دلايلي روشن همچون فقدان اطلاعات پايه زمينه ساز تاخيرشان شده است و لایق فحش و ناسزا و تخریب نیست چرا که این جرات و قدرتش هم ستودنی است.

پایان پیام

 

بانک ملی
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .