دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
تاریخ 1395/04/29 زمان 08:41:19 بازدید 522

تحقق رشد اقتصادي با چه ابزاري ؟

چندی پیش، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه دولت هدف دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصد را در دستور کار دارد عنوان کرد که ما برای سال 1395 رشد پنج درصدی را پیش‌بینی کرده‌ایم. عوامل مختلفی دست‌به‌دست هم داده است تا ما را به این باور برساند که امسال می‌توانیم به وقفه ایجاد شده در بهبود اقتصادی کشور خاتمه داده و به نقطه عطف رونق اقتصادی برسیم.

بدون شک تحقق گفته‌های وزیر می‌تواند برای کشور مزایای بی‌شماری به همراه داشته باشد، در رابطه با اینکه آیا اقتصاد ایران ظرفیت این رشد را دارد؟

به گزارش تریبون، محمد كهن­دل عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي در گفتگو با "تريبون "تصريح كرد : بايد بگويم كه نظرم مثبت است، چرا كه اقتصاد ايران داراي ظرفيت­هاي بالايي است. ما در ارتباط با توليد علم، زيرساخت­هاي ارتباطي، قوانين و مقررات لازم در اقتصاد و موارد ديگري كه براي يك اقتصاد لازم است تا بتواند جهش داشته باشد، توانمند هستیم. اما اينكه طبق گفته وزير به اين رشد خواهيم رسيد يا نه؟ اين امر به رويكرد و نوع نگاه مديريت كلان اقتصادي كشور بستگی دارد.

وی ادامه داد: اگر نگاه به اقتصاد مقاومتي برگردد و متوجه اين امـر شويم كه اقتصاد كشور بايد به ظرفيت­هاي داخلي تكيه داشته باشد، در اين صورت ما مي­توانيم به رشد اول منطقه برسیم. اما تحقق این امر نیازمند شروطی است. اما اگر نگاه تغییر کند و آن چیزی که مقام معظم رهبری عنوان کرده‌اند با اتکا به ظرفیت اقتصادی کشور، امکانات داخلی و پتانسیل موجود در ایران، دنبال شود؛ شک نداشته باشید که تمام وعده‌های داده شد درباره رشد اقتصادی تحقق خواهد یافت.

کهن‌دل اظهار داشت: اگر نگاه ما به بیرون باشد، رشد رقتصادی نخواهیم داشت حتی اگر تمام تحریم‌ها برداشته شود. ما نباید منتظر این باشیم که تحریم‌ها برداشته شود.

جهان غرب حاضر نیست ایران را قدرتمند ببیند

عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي، ادامه داد: باید به این اعتقاد داشته باشیم که هستند کسانی که نمی‌خواهند ما پیشرفت کنیم و به هر شکل ممکن جلوی ما می‌ایستند. این امر واقعیت تاریخی ایران بعد از انقلاب اسلامی است و مربوط به دولت‌ها هم نمی‌شود، بلکه موضوع خود ایران و انقلاب اسلامی است. آنها به دنبال این هستند که ایران به جایی نرسد، برای آنها مهم نیست که رئیس جمهور ایران چه کسی است؟ اینکه ما این‌گونه فکر کنیم امری ساده‌انگارانه است.

وی در پایان عنوان کرد: اگر دیروز بحث تحریم هسته‌ای بود، مطمئن باشید فردا موضوع دیگری طرح خواهند کرد. ما واقعیات دنیا را باید درک کرده و قبول کنیم، اینکه جهان غرب و امریکا حاضر نیستند ایران را قدرتمند ببینند. اگر در حال حاضر با ما گفت‌وگو می‌کند، دلیل آن این است که ما به یک واقعیت تبدیل شده‌ایم، ایران قدرتمند شده است. ما باید همین راه را دنبال کنیم و بر امکانات داخلی تکیه کنیم، چرا که در این صورت می‌توانیم به رشد اول منطقه دست پیدا کنیم

پایان پیام

بانک ملی
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .