دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
تاریخ 1395/05/11 زمان 10:10:11 بازدید 627

شرط اصلی افتتاح بورس ارز، تک نرخی شدن آن است

بحث بازار آتی ارز یا همان بورس ارز مساله‌ای است که تقریبا از سال 90 مطرح شد و مسوولین تصمیم گرفتند آن را راه‌انداز کنند، بحثی که در سال گذشته نیز رسانه‌ای شد اما در عمل ما شاهد هیچ‌گونه تغییری در این زمینه نبودیم.

به گزارش تریبون، در یک بیان کلی می‌توان گفت، در بازار آتی ارز همه چیز به بانک مرکزی ختم می‌شود. بدین معنی که شورای‌عالی بورس راه‌اندازی این بازار را تصویب کرده و بورس کالای ایران نیز آمادگی خودش را اعلام کرده است و در حال حاضر به صورت آزمایشی نرم‌افزارها آزمایش می‌شوند و معاملات آتی ارز در حال انجام آزمون و خطاست. اما بانک مرکزی از همان ابتدا در خصوص راه‌اندازی این بازار دو شرط گذاشت، شرط اول به اجرای برجام و لغو تحریم‌ها مربوط می‌شد و شرط دوم نیز به تک نرخی شدن ارز در کشور برمی‌گردد. آنچه که مشخص است در حال حاضر برجام در کشور تا حدودی اجرایی شده و تکلیف آن مشخص شده و تنها شرط دوم آن یعنی تک نرخی شدن ارز باقی مانده است.

ابوذر نجمی، تحلیل‌گر و کارشناس اقتصادی در رابطه با با تاخیر افتادن راه‌اندازی بورس آتی ارز به" تریبون " گفت : تا جایی که من اطلاع دارم راه‌اندازی این بورس از دستور کار خارج شده است. در واقع به دلیل برخی اختلاف‌‌هایی که سازمان بورس کالا با بانک مرکزی دارد، فعلا منتظر مانده‌اند. ببینید بانک مرکزی از همان ابتدا هم موافق نبود اما سازمان بورس بسیار اصرار داشت که این اتفاق رخ دهد و اعتقاد داشتند که برای این کار مشکل خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: به عقیده من بانک مرکزی به سازمان بورس اعلام کرده که راه‌اندازی بورس ارز را به بعد از تک نرخی شدن ارز موکول کند. چرا که مدیر عامل بورس دلیل به تعویق افتادن بورس ارز را عدم موافقت بانک مرکزی اعلام کرده بود. البته امیدواریم که این مشکلات نیز به زودی رفع شود و این دو سازمان در این زمینه به تفاهم برسند.

این کارشناس اقتصادی به مزایای این طرح برای فعالان اقتصادی اشاره کرد و افزود: حقیقت این است که توسعه بازار مالی در تمام زمینه‌ها می‌تواند به فعالان اقتصادی کمک کند، اما این امر به میزان استفاده از این بازار بستگی دارد. من بارها اعلام کرده‌ام که نفس راه‌افتادن چنین بازاری خوب است چرا که حتی در صورت عدم کارآیی نیز آگاهی و شناخت ما در این زمینه افزایش می‌یابد. اما اگر راه‌اندازی درست باشد و تمام فعالان بازار متقاعد شوند که به سمت این بازار بیایند، در آن صورت می‌توان با سیل عظیمی از مزایا روبه‌رو شد که یکی از آنها کمک مالی بزرگ به شرکت‌هایی است که کار صادرات و واردات کالا انجام می‌دهند.

نجمی، بازار آتی ارز و بازار نقدی ارز را متاثر از یکدیگر دانست و عنوان کرد: به عقیده من این دو بازار بر یکدیگر تاثیر گذاشته و از هم تاثیر می‌گیرند. به این صورت که بازار آتی ارز می‌تواند بر روی قیمت‌های معامله شده در بازر نقدی ارز تاثیر بگذارد. ما اکنون هم بازار آتی ارز را داریم، اما به صورت غیر رسمی بین صرافی‌ها شکل گرفته است، اما اگر چنین بازاری راه‌اندازی شود حالت رسمی پیدا می‌کند و می‌توان گفت که کارکردهای آن چند برابر می‌شود.

پایان پیام

بانک ملی
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .