دوشنبه 31 اردیبهشت 1397
تاریخ 1395/05/13 زمان 08:48:16 بازدید 612

اولین قدم‌های اجرای برجام میان ایران و کره جنوبی

منابع کره‌ای می‌گویند به محض چراغ سبز آمریکا، مبادلات یورویی ایران و کره جنوبی از ماه سپتامبر با واسطه‌گری بانک‌های اروپایی آغاز شده و تسویه حساب با همتایان ایرانی تسهیل می باید.

به گزارش تریبون، به تازگی رسانه پالس نیوز اعلام کرده است که ایران می تواند از ماه سپتامبر، تسویه حساب هایش را با ایران و با واحد پول یورو انجام دهد. گفته می شود یکی از مهمترین مزایا این امر، تسهیل ارتباط پولی و مالی با ایران خواهد بود.
شاید بتوان گفت این اتفاق، اولین وضعیت خوشایند مالی و پولی ایران پس از برجام است. چرا که پیش از این اگرچه آمریکایی ها می گفتند ایران می تواند از طریق بانک های اروپایی مبادلات بین المللی را انجام دهد، اما اروپایی ها درباره از سرگیری فعالیت های تجاری خود در ایران تردید می کردند که دلیلش را می توان وضعیت سیاسی ایران پس از برجام و اطمینان از اجرای و تداوم تعهدات کشورمان در این بحبوحه سیاسی است.
اینک با گذشت بیش از۶ ماه از زمان اجرای برجام، هنوز اقدام عملی از طرف غربی ها برای لغو کامل تحریم ها انجام نشده و به گفته مقامات ایرانی، تحریم ها تنها بر روی کاغذ لغو شده اند. لذا اجرای تعهدات کره می تواند اولین قدم پیشبرد مبادلات مالی ایران در صحنه بین المللی باشد .
انتظار می‌رود، سیستم پرداخت بر پایه یورو، راه را برای شرکت‌های کره‌ای به منظور سرعت بخشیدن به پروژه‌های دوجانبه به ارزش ۴۵.۶ میلیارد دلار که در جریان سفر رئیس‌جمهور کره جنوبی به ایران به امضا رسید، هموار سازد.
به گفته کارشناسان دولت آمریکا نسبت به پرداخت شرکت‌های کره‌ای به یورو چشم پوشی خواهد کرد.
به محض چراغ سبز واشنگتن، کشور کره سیستم جدید پرداخت را در ماه آینده به صورت آزمایشی به راه خواهد انداخت. سیستم پرداخت مبتنی بر یورو، به موسسات مالی کره ای اجازه خواهد داد تا مبادلات پولی خود را به یورو و از طریق و با واسطه گری بانک‌های اروپایی انجام دهند. بر اساس این سیستم، زمانی که شرکت‌های کره‌ایی پول را به بانک های اروپایی واریز کنند، پیش از انتقال پول به بانک‌های ایرانی، وون کره جنوبی با یورو معاوضه خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول، تاکنون، شرکت‌های کره‌ای در صنایع ساخت و ساز، کشت‌سازی و خودروسازی، پرداخت‌های خود را به وون و از طریق حساب هایی به نام بانک مرکزی ایران در ووری بانک و اینداستریال بانک کره دریافت کرده‌اند. شرکت‌های ایرانی نیز از طریق دریافت پرداخت‌ها از بانک مرکزی ایران، مبادلات تجاری با همتایان کره‌ای خود را انجام می‌دادند. در حقیقت، هیچ انتقال پول واقعی میان ووری بانک و اینداستریال بانک کره و بانک مرکزی ایران صورت نگرفته است.

منبع: اخبارپول

بانک ملی
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .