سه شنبه 01 خرداد 1397
تاریخ 1395/09/17 زمان 15:07:46 بازدید 376

برگزاری اولین دوره آموزشی خبرنگاران بازار سرمایه در بورس کالا

روز چهارشنبه 17 آذر ماه، اولین دوره آموزشی خبرنگاران بازار سرمایه در بورس کالای ایران برگزار شد.

به گزارش تریبون، در این دوره آموزشی که با سرفصل " آشنایی با قراردادهای آتی سکه طلا"  و با حضور جمعی از خبرنگاران بازار سرمایه برگزار شد، دکتر علیرضا ناصرپور مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا به تشریح تاریخچه و نحوه معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در این بورس پرداخت.
وی در این دوره آموزشی گفت:    پیمان‎های آتی (Forward)،     قراردادهای آتی (Futures Contract)،    قراردادهای اختیار معامله (Options) و    قراردادهای سوآپ (Swap) از جمله معاملات مشتقه در جهان به شمار می روند. وی پس از تعریف پیمانهای آتی گفت:    پيمان‌هاي آتي عمدتاً در بازارهاي خارج از بورس (OTC) مورد معامله قرار مي‌گيرند و دارای ریسک اعتباری و نقدشوندگی هستند.
وی سپس در خصوص تاثیر معاملات در بورس بر ریسک اعتباری گفت: اتاق پاياپاي با ایجاد اعتماد در بین خریداران و فروشندگان از طریق مکانیسم اخذ وجه تضمین تا حد زيادي ريسک اعتباري قراردادها را کاهش مي‌دهد و استانداردسازی راه کار حل مشکل نقد شوندگی است که هر دوی این ریسکها در قراردادهای آتی برطرف شده است. مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا سپس به تشریح مشخصات قراردادهای آتی سکه طلا پرداخت و گفت: نوع دارایی پایه و استاندارد کالا، اندازه قرار داد آتی، ماه قرار داد آتی، وجه تضمین اولیه ، حد نوسان قیمت روزانه، حداکثر حجم هر سفارش، سقف مجاز موقعیت‎های باز، دوره و ساعت معاملاتی‎و تاریخ ‎سررسید، تحویل و مهلت گواهی آمادگی تحویل و کارمزدها و جرایم از جمله مشخصات قراردادهای آتی سکه طلا به شمار می روند.


دکتر ناصرپور در ادامه ضمن بیان پوشش ریسک نوسانات قیمت با قرارداد آتی در خصوص همگرایی قیمت‎‎های نقدی و آتی در سررسید ، مراحل جلسه معاملاتی و حداقل وجه تضمین اولیه سخنان مبسوطی را بیان کرد. تشریح موقعیت های تعهدی باز و رابطه موقعیت‎های باز با حجم معاملات از دیگر مباحثی بود که در این دوره آموزشی از سوی مدرس برای حاضرین تشریح شد. 
لازم به ذکر است،  جهت آشنایی هرچه بیشتر خبرنگاران بازار سرمایه با ابزاهای مالی نوین، بورس کالای ایران در حال برگزاری دوره های آموزشی با عناوینی چون؛ آشنایی با معاملات سلف موازی استاندارد، آشنایی با معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا و کالاهای کشاورزی، آشنایی با معاملات قراردادهای آتی سکه و آشنایی با صندوق های کالایی از جمله صندوق سرمایه گذاری طلا است. به خبرنگاران حاضر در این دوره های آموزشی، گواهینامه آموزشی از سوی اداره آموزش بورس کالای ایران اعطا می گردد و خبرنگارانی که تمایل به حضور در این دوره های آموزشی را دارند می توانند با روابط عمومی بورس کالای ایران تماس حاصل کنند. 


 پایان پیام

بانک ملی
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .