سه شنبه 29 اسفند 1396
تاریخ 1395/09/17 زمان 16:20:00 بازدید 342

الگوی توسعه مشاغل خانگی تصویب شد

الگوی توسعه مشاغل خانگی با حضور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی به تصویب رسید.

به گزارش تریبون، کار و رفاه اجتماعی، جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با حضور عیسی منصوری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گودرزی و بادامچی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و اعضای ستاد مذکور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

در این جلسه «الگوی توسعه مشاغل خانگی» توسط رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ارائه و پس از استماع نظرات اعضای حاضر در جلسه به تصویب رسید.

براساس قانون مشاغل خانگی (مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی)، ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی یکی از سیاست‌های اشتغالزایی کشور است.

این برنامه هر ساله از طریق صدور مجوزها و حمایت‌های مالی و قانونی تداوم یافته وطی سالهای ۹۰ تا ۹۴ ازحدود ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر متقاضی مشاغل خانگی، برای بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار  نفر مجوز مشاغل خانگی صادر شده و حدود ۲۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بیش از  ۶۱۴ هزار  نفر متقاضی پرداخت شده است. این برنامه هر ساله از طریق صدور مجوزها و حمایت‌های مالی و قانونی تداوم یافته است.

با توجه به گذشت پنج سال از تصویب و اجرای قانون مشاغل خانگی، براساس تجارب حاصله، آسیب شناسی و مطالعات تطبیقی انجام شده، لذا با هدف رفع نواقص یادشده و حلقه های مفقوده، فرآیند فعلی مشاغل خانگی مورد  بازنگری قرار گرفته و مدل جدید توسعه مشاغل خانگی طراحی و ارائه شده است.

الگوی مذکور از اوایل سال جاری در دستور کار معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال قرار گرفت  . به این منظور جلسات متعدد کمیته کارشناسی ستاد  مشاغل خانگی با دستگاههای اجرایی ذیربط تشکیل شده و درخصوص  برنامه ها، شیوه و میزان همکاری  دستگاههای اجرایی  در اجرای الگو  تصمیمات لازم اتخاذ گردید. در اجرای الگوی جدید علاوه بر دستگاه های اجرایی ذیربط، سایر نهادهای حمایتی، بسیج سازندگی و جهاد دانشگاهی  نیز مشارکت خواهند داشت.

همچنین، در الگوی مشاغل خانگی، شناسایی پتانسیل ها و مزیت های نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالین و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگو توسعه مشاغل خانگی را دارند و مداخله توسعه ای دستگاههای اجرائی،   از نکات مهم و کلیدی است.

در الگوی یاد شده تمرکز صرف بر اعطای وام کم بهره نبوده و مشاوره و توانمندسازی افراد، قبل از معرفی به نهادهای مالی صورت خواهد گرفت. موضوعاتی همچون تأمین مواد اولیه مناسب، کیفیت، مهارت و ... محورهائی است که از این پس، تسهیلات و وام ها در چارچوب آن و در قالب اتصال به بازار بزرگتر و با ارزش تر ارائه خواهد شد تا بتوان به نحوه هزینه کرد آن نظارت داشت.

پایان پیام

بانک سپه
بانک ایران زمین
بانک ملی
بیمه پارسیان
ارتباط امروز
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
4474
دلار
5456
یورو
1337
درهم امارات
316000
سکه گرمی
1542000
سکه بهار  آزادی امامی
761000
نیم سکه
481000
ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .