جمعه 08 اردیبهشت 1396
تاریخ 1395/09/20 زمان 10:39:12 بازدید 147

اسب‌ها و ماشین‌ها

زمانی که نخستین اتوموبیل هنری فورد در خیابان‌ها تردد آغاز کرد، اسب‌ها وحشت کردند. این در سرگذشت فورد و تاریخ اتومبیل‌‌سازی آمده است، از وحشت اسب‌سواران هم گفته‌اند اما کمتر جایی از وحشت اسب‌فروشان نوشته‌اند، درحالی‌که اتوموبیل از منظر آن‌ها، بزرگ‌ترین تهدید برای درآمد و زندگی‌شان بود.

به گزارش تریبون، کسی هم جایی نگفته است میان فورد و اسب‌فروشان چه گذشت تا رسید روزی که همان‌ها، سوار بر اتوموبیل شخصی‌شان به میخ دیوار هم فخر می‌فروختند. تاریخ بشریت بی‌شمار از این داستان‌ها دارد که قلیلی برای تحول و بهبود زندگی آدمی جنگیدند و‌کثیری برای حفظ سلطه و ثروت خود در تقابل با آن‌ها تقلا کردند. اما از آن‌جا که تاریخ پیروزی‌ها را بیش از شکست‌ها به خاطر می‌سپرد، نام و نشان چندانی از آنان که در برابر تغییردست و پا زدند در دست نیست. فوردها، تسلاها، میرزاتقی‌ها و باغچه‌بان‌ها آمده‌اند، جنگیده ‌اند و هنگامی که رفته‌اند، جهان را بهتر از آن‌چه تحویل گرفته بودند پس داده‌اند.

 در حکمت باستانی چین آمده است که تغییر، تنها اصل ثابت در جهان است. همه چیز و همه کس تغییر می‌کند و فردا و امروزش از هم متفاوتند. تغییر استثنا نمی‌شناسد، کوه‌ها، دریاها، جنگل‌ها، آدمیان، زندگی‌ها و کسب‌وکارهای‌شان همواره در معرض تغییر است. تغییر استثنا نمی‌شناسد و به شکلی بی‌رحمانه بی‌رحم است. فرقی نمی‌کند صاحب یک حجره در بازار باشید یا مدیر شرکتی مانند یاهو یا نوکیا؛ اگر خودتان تغییر را خلق یا آن را درک نکنید، به سادگی مغلوبش خواهید شد. زمانی که یاهو می‌توانست با مبلغ ناچیزی نسبت به ارزشش گوگل را بخرد، در نخوت سلطه خویش فرو رفت و چند سال بعد، متاع بی‌مشتری بازار شد. همین احوال بر کسب‌وکارهای سنتی ایران هم حاکم است. درحالی‌که بانگ خوش‌نوای تحول گوش مشتریان را می‌نوازد، پیشتازان پیشین بازارهای مختلف در تلاش‌هایی تعجب‌برانگیز، قصد کرده‌اند به شکل‌های مختلف با این نوا ساز مخالف کوک کنند. شاید این تحرکات بتواند لختی پیشروان تحول را به حاشیه ببرد، اما در نهایت مشتری است که خدمات بهتر و قیمت مناسب‌تر را انتخاب می‌کند. نکته‌ای که می‌تواند مخالف‌خوانان را به موقعیت‌های رفیع‌تری برساند؛ اگر به جای هیاهو و تمرکز بر رقبای نوآور خود، به مشتریان‌شان بیشتر توجه کنند.

اگر تغییرساز نیستید، دست‌کم به جای تغییرگریز و تغییرستیزی، تغییرپذیر باشید.

پایان پیام

لیست نظرات

تا کنون نظری به ثبت نرسیده است!

 
 
 
نرخ آزاد ارز وسکه
 
نوع ارز نرخ فروش
 
دلار
 
یورو
 
درهم امارات
 
پوند
 
سکه بهار آزادی
 
سکه امامی
 
نیم سکه
 
ربع سکه
 
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .