دوشنبه 27 اسفند 1397
تاریخ 1395/10/01 زمان 14:06:08 بازدید 670

چشم انداز سال 96 و دغدغه‌ای به نام مسکن

ما ایرانیان دغدغه مسکن داریم. علاوه بر آن‌که مشاهدات فردی ما از رفتار اقتصادی جامعه، این واقعیت را تصدیق می‌کند، آمار و ارقام نیز نشان‌دهنده آن است که مردم ایران بسی بیشتر از میانگین جهانی، سرمایه خود را به پای ملک می‌ریزند و سهم زیادتری از کل دارایی خود را به این کالا اختصاص می‌دهند.

نه تنها «خانه‌دار شدن» اولویت قطعی ما در تصمیم‌گیری‌های مالیِ زندگی است، بلکه بازار مسکن و املاک مهم‌ترین مقصد سرمایه‌هایمان به قصدِ استحصال سود و درآمد است. و همین امر سبب شده که همواره بخش وسیعی از مردم کشور، تحولات بازار مسکن را زیر نظر داشته باشند.

در حالت کلی سه طیف از کنش‌گران، بازار مسکن را به صورت مداوم رصد می کنند: مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و واسطه‌گران. گروه اول دل در گروی مهیّا کردنِ کاشانه‌ای درخور دارند؛ گروه دوم در سر سودای سودآوری می‌پرورند و گروه سوم چشم به فرصت‌های دادوستد دوخته‌اند.

از سوی دیگر، رکود یا رونق این بازارِ فراگیر، ارتباط مستقیم دارد با رکود یا رونق یکی از عظیم‌ترین بخش‌های  اقتصاد کشور، یعنی صنعت ساخت‌وساز. صنعتی که با احتساب صنایع وابسته‌ی مستقیم یا غیرمستقیم سهم بزرگی از کیک ارزش‌آفرینی و تولیدِ ثروت را در اقتصاد ایرانیان به خود اختصاص داده است.

ازین روست که سیاست‌گذاران، بعضا رونق در کل اقتصاد را با رونق و پویایی بازار مسکن و املاک (و به تبع آن، صنعت ساختمان) مترادف می‌دانند.

و اما با شرایط نوین ایران و با فضای حاکم بر اقتصاد در سال آینده، این قطار عظیم با آن خیل مسافران، کدام ریل را برای مسیر خود برمی‌گزیند: رکود یا رونق؟

ناگفته پیداست، پاسخ درست و همه جانبه به این سوال، پای سوال‌های مهم دیگری را نیز پیش می‌کشد: استراتژی مناسب برای سرمایه‌گذاری در مسکن برای سال آینده چیست؟ بازار خریدوفروش و اجاره چه شرایطی پیدا می‌کنند؟ اتفاق‌های مهم اقتصادی در سال آینده چه تاثیری بر این بازار خواهد داشت؟ دیگر بخش‌های این بازار -املاک تجاری، اداری و مستغلات- چه آینده‌ای را پیش رو خواهند داشت؟ بازار مسکن در قیاس با دیگر بازارها چه جایگاهی خواهد داشت؟ و ...

موسسه مطالعات و پژوهش‌های اقتصاد ایرانیان به منوال سال‌های گذشته، در روز نهم اسفندماه امسال در محل مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی میزبان صاحبنظران و متخصصان اقتصادی در همایش «دورنمای اقتصاد ایران در سال 1396» خواهد بود. در این گردهم‌آیی باشکوه، جمعی از دست‌اندرکاران و مدیرانِ بخش خصوصی و دولتی در کنار تحلیلگران خبره اقتصاد ایران گرد هم می‌نشینند و  آرا و دیدگاه های خود را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارند.

هدف ما از برگزاری همایش آن است که با انعکاس تحلیل‌های موشکافانه بتوانیم پازل‌های گوناگون را کنار هم بگذاریم و نمایی کامل‌تر از اقتصاد ایران در سال آینده را به پیشگاه مخاطبان فرهیخته‌مان تقدیم کنیم.

در این همایش یک پنل ویژه تماما به موضوع مسکن اختصاص یافته تا این بازار مهم و حیاتی را از زوایای مختلف بکاویم و برای سوالات اساسی در باب آینده این بازار، پاسخ‌هایی کارشناسانه بیابیم.

جهت ثبت‌نام و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 88611819 داخلی 112 با دبیرخانه همایش تماس حاصل نمایند. همچنین اطلاعات بیشتر در سایت eventiranian.ir درج شده است.

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .