پنجشنبه 22 آذر 1397
تاریخ 1396/09/28 زمان 15:05:16 بازدید 140
پیشنهاد دکتر صادق، مدیرعامل بیمه دانا:

اسناد بیمه ای ابزار مناسبی برای پوشش ریسک مالی مراودات تجاری است

نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت بیمه دانا، اسناد بیمه ای را ابزار مناسبی برای پوشش ریسک مالی مراودات تجاری عنوان کرد.

به گزارش تریبون، در عصر حاضر که داشتن اطلاعات بیش از هر زمانی اهمیت دارد، بنگاه های اقتصادی و تجاری برای دور نماندن از عرصه رقابت ، نیاز مبرم و شدید به ارائه روش هایی دارند که هم آنها را در گردونه فعالیت های اقتصادی نگه دارد و هم در عین حال با در پیش گرفتن روش های نوین، دنبال تقویت بنیه مالی زیر مجموعه خود باشند.

دکتر بیژن صادق نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بیمه دانا طی گفتگویی اظهار داشت: صنعت بیمه در دوران جدید رقابتی همچنان در پی روش های نوین تامین مالی و متنوع کردن پرتفوی خود بر اساس شرائط، ضرورت ها و در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی جامعه است.

وی گفت: در دنياي امروز شركت‌هاي تأمين سرمايه يا همان بانك‌هاي سرمايه‌گذاري نقش مهمي در تأمين منابع مالي مورد نياز شركت‌ها، ارائه مشاوره در زمينة توسعه، جذب مشاركت، انتشار و فروش اوراق بهادار، ادغام، تملیک و خصوصی سازي بنگاه‌هاي دولتي ايفا مي‌كنند. اين شركت‌ها در حال حاضر یکی از مهم ترين نهادهاي مالی در بازارهاي بين المللي محسوب مي‌شوند.

به گفته او، در سال­های اخیر بازار سرمایه ایران با رشد و توسعه روز افزونی همراه بوده است، این رشد و توسعه هم از بعد کمی و رشد اندازة بازار و افزایش نقش بازار سرمایه در تأمین مالی شرکت­ها و هم از بعد توسعة کیفی بازار سرمایه با طراحی و راه­اندازی ابزارها و نهادهای مالی جدید، قابل توجه بوده است.

مدیر عامل بیمه دانا در ادامه مطلب خاطر نشان کرد: امروزه با توجه به شرایط بهتر روابط سیاسی و اقتصادی شاهد رشد چشمگیر استفاده از ابزارهای متنوع تامین منابع مالی در ایران هستیم. در کشور ما معمولا بنگاه های اقتصادی استفاده از تسهیلات بانکی را به تمامی ابزارها و روش های دیگر ترجیح می دهند که بیشتر به علت عدم آگاهی از روش های تامین منابع مالی می باشد، در حالی که روش های دیگری نیز برای تامین این سرمایه وجود دارد که یکی از آنها بهره گیری از ابزار صنعت بیمه است.

دکتر صادق اظهار داشت: درحال حاضر در کشورهای توسعه یافته شاهد رشد چشمگیر استفاده از اسناد بیمه ای جهت معاملات بازرگانی هستیم. همانطور که می دانیم بیمه نقش پرداخت کننده خسارت احتمالی را بین بیمه گذار با شخص متقابل دارد. استفاده از بیمه های اعتباری و  بیمه های مسئولیت جایگزینی بسیار راحت تر و ارزان تر از سیستم های بانکی است که ریسک مالی مراودات تجاری را بر اساس توافق های صورت گرفته پوشش می دهد.

وی در توضیح مطلب اظهار داشت: بیمه اعتباری کارکردهای مختلفی دارد به طوری که افراد و گروه‌های مختلف می‌توانند براساس نیاز خود و نوع کارکرد از این نوع بیمه بهره‌مند شوند.
افراد می‌توانند با تهیه بیمه اعتباری از این تسهیلات به عنوان ضمانت نامه بانکی استفاده کنند؛ این در حالی است که این نوع بیمه می‌تواند به عنوان اعتبار و ضمانت در طرف مقابل معامله و مشتریان مورد استفاده قرار بگیرد.
از مزایای بیمه اعتباری می‌توان به این مورد اشاره کرد که استفاده از این نوع بیمه می‌تواند در کاهش مطالبات بانکی تاثیر بسزایی داشته باشد چرا که بررسی‌ها نشان داده عمده دلایل به وجود آمدن شکل‌گیری مطالبات معوق، ناتوانی مالی، ورشکستگی، عدم تمایل به پرداخت و ... است که استفاده از بیمه اعتباری این مشکل را مرتفع می‌کند.

دکتر صادق افزود: باید به این نکته اشاره داشت که بیمه اعتباری می‌تواند به عنوان پوششی برای تسهیلات مدنظر قرار بگیرد که چنانچه وام گیرنده به هر دلیلی قادر به بازپرداخت تسهیلات خود نبود، بیمه اعتباری وارد عمل شده و این بازپرداخت را برعهده بگیرد.
مدیر عامل بیمه دانا تاکید کرد: چنانچه مشتری تسهیلاتی دریافت کند و پس از گذشت ۳ماه از سررسید تسهیلات، اعتبار گیرنده نتواند بدهی خود را تسویه کند، بانک به بیمه‌گذار اعلام می‌کند که مشتری اقساط خود را پرداخت نکرده است که در این حالت بیمه موظف است کلیه خسارت را پرداخت کند و جهت بازپرداخت خسارت به اعتبار گیرنده و ضامن آن مراجعه می‌کند؛ همچنین بیمه‌گذار موظف است اسناد را به شرکت بیمه انتقال دهد تا بتواند طلب خود را دریافت کند.
به گفته وی ، بیمه‌های اعتباری تجاری و بیمه‌های اعتباری ناشی از عدم توانایی پرداخت از انواع بیمه‌های اعتباری به شمار می‌روند که در بیمه اعتباری تجاری، شرکت بیمه به بنگاه اقتصادی این اطمینان را می‌دهد که کلیه خسارت‌های غیرمعمول اعتباری که با ناتوانی یا اکراه بدهکاران تجاری ایجاد شده است را پرداخت کند.

پایان پیام

بانک ملی
بانک سپه
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .