دوشنبه 27 اسفند 1397
تاریخ 1396/12/15 زمان 11:24:45 بازدید 220

استخر کوچک، مقدمه پرش بلند/ جوانان مهارت بیاموزند

در حالی که این روزها گلایه اصلی جوانان، کار و اشتغال است، هستند جوانانی که با همت و تکیه بر بضاعت‌های خود، کارهای بزرگ می‌کنند.

به گزارش تریبون، در حالی که این روزها بسیاری از جوانان این مرز و بوم تنها به واسطه این‌که مدعی حضور در کارهای دولتی و نشستن پشت میز هستند، جوانانی از جنس غیرت آستین همت بالازده و به دنبال اشتغالاتی رفته‌اند که نه تنها برای خود بلکه زمینه اشتغال بسیاری دیگر را نیز فراهم آورده‌اند.

یکی از اصلی‌ترین آسیب‌های فرهنگی این روزهای جوانان ما که ریشه در آموزش دوران مدرسه و دانشگاه دارد، شوقی است که برای حضور در عرصه کارهای اداری و به اصطلاح کارمندی وجود دارد.

بدون شک اقتصاد کشور ضربات جبران‌ناپذیری را از این آسیب بزرگ فرهنگی متحمل شده اما امروز زمان آن فرا رسیده که نسل جوان بیدار شده و با درک شرایط اقتصادی کشور، خود عرصه را برای اشتغال فراهم کند.

استخر کوچک منزل پدری آغاز اشتغالی مولد

«سجاد رحمانی» جوانی است که به دنبال پشت‌میز بودن نیست و کمر همت را برای ساختن زندگی خود بسته و در هر دوره 70 میلیون تومان سود کسب می‌کند.

این جوان 23 ساله قزوینی که در شهرستان تاکستان استان قزوین سکونت دارد، توانسته با راه‌اندازی کسب و کاری برای خود به‌طور میانگین ماهانه 10 تا 12 میلیون تومان درآمد کسب کند.

این جوان کارآفرین در گفت‌وگویی با اشاره به شرایط خود گفت: در سن 20 سالگی دانشجو بودم و کاری نداشتم و در باغ پدرم کار می‌کردم تا این‌که در پایگاه مقاومت بسیج با وام‌های اقتصاد مقاومتی آشنا شدم و از آنجا که در باغ پدرم استخری کوچک برای آبیاری داشتیم، به فکر پرورش ماهی در این استخر افتادم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: من سرمایه‌ای برای راه‌اندازی استخر پرورش ماهی نداشتم اما با دریافت وام از بسیج سازندگی توانستم استخر آبیاری باغ را گسترش داده و به استخر دو منظوره تبدیل کنم.

این جوان خوشفکر گفت: در این استخر چون‌که هم برای آبیاری است و هم برای پرورش ماهی، تنها یک دوره در سال می‌توان ماهی پرورش داد.

وی طعم شکست را به‌خوبی درک کرد اما ناامید نشد و مصمم و استوار مسیر حرکت خود را طی کرده است، خود در رابطه با این شکست می‌گوید: در دوره نخست 3000 ماهی تهیه کردم و پرورش دادم، در این دوره به دلیل اینکه بی‌تجربه بودم نتوانستم سود مناسبی کسب کنم و تنها 8 میلیون تومان سود خالص بدست آوردم.

رحمانی تصریح کرد: در یک دوره 10 هزار ماهی زیر یک گرم تهیه کردم، این کار باعث شد تا سود بیشتری کسب کنم و با فروش این مقدار ماهی مبلغی بالغ بر 130 میلیون تومان درآمد کسب کردم که از این مبلغ حدود 60 میلیون تومان هزینه و 70 میلیون تومان سود خالص است.

اما جوانی که یک روز شغل نداشت این روزها شغل هم ایجاد کرده است و در رابطه با میزان اشتغال‌زایی کار خود توضیح داد: هم‌اکنون توانسته‌ام برای 3 نفر به‌صورت مستقیم و برای 4 تا 6 نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد کنم.

این کارآفرین گفت: از آب استخر نه تنها باغ خود بلکه با شهرداری منطقه قراردادی بسته شده تا از این آب، باغ‌های شهرداری نیز آبیاری شود.

رحمانی ادامه داد: از اداره‌ای پیشنهاد کار پشت میزی داشتم اما قبول نکردم، چون رهبر معظم انقلاب تأکید بر طرح‌های اقتصاد مقاومتی و خود اشتغالی دارند و معتقدم باید به این فرمایش ایشان عمل کنم، ضمن این‌که نمی‌توانم سالانه در اداره‌ای به‌طور میانگین ده تا دوازده میلیون تومان دستمزد بگیرم.

وی یادآور شد: جوانانی مثل من این روزها نباید به‌دنبال کار اداری باشند و باید خود اشتغالزایی کرده و نیازهایشان را برطرف و به اقتصاد کشور نیز کمک کنند.

نسل امروز ما باید با آموزش‌های ویژه‌ای مانند آموزش‌های مهارتی برای فردا آماده شوند، این نسل باید بیش از هر زمان دیگری شرایط کشور را درک و به سمت اقتصاد درون‌زا حرکت کند.

کشور امروز بیش ازهر زمان به اقتصادی محتاج است که گردانندگان اصلی آن جوانان باشند، جوانانی که به‌دنبال بی‌نیاز کردن کشور از نفت و ایجاد اقتصادی درون‌زا هستند.

پایان پیام

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .