شنبه 29 دی 1397
تاریخ 1396/12/19 زمان 15:07:21 بازدید 130

کاهش حجم معاملات در بازار سهام

امروز نیز در معاملات تالار شیشه‌ای عرضه بر تقاضا غالب شد و قیمت بسیاری از سهم‌ها از جمله نفتی‌ها افت کرد. همچنین حجم معاملات نیز به مقدار قابل توجهی افت را تجربه کرد.

به گزارش تریبون، در هفته گذشته در حالی یک شرکت جدید وارد بازار سرمایه شد که رکود در بازار سهام حاکم بود. تعدادی از فعالان بازار گمان می‌کردند که با عرضه یک شرکت جدید بورس تهران رمقی دوباره خواهد گرفت، اما در نهایت شرایط پر ریسک بازار و کمبود نقدینگی اجازه نداد تا شرایط مساعد تری در بازار سرمایه حاکم شود و بسیاری از فعالان بازار ترجیح دادند که سرمایه خود را از بازار سهام خارج و به سمت بازار پول ببرند. تعدادی نیز سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت را ترجیح دادند. در کل در این روزها اقبال سرمایه‌گذاران به سرمایه گذاری در بازار سهام کمتر شده که کاهش حجم معاملات نیز تایید کننده این موضوع است.

ظاهرا تا قبل از پایان سال ۱۳۹۶ یک شرکت دیگر نیز قرار است بورسی شود. روند ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه می‌تواند تا حدودی از تداوم رکود جلوگیری کند اما شرایط خاصی که در این روزها در بازار سهام حاکم شده می تواند موجب تردید سهامداران و سرمایه گذاری بیشتر  آن‌ها در بازار سهام شود. امروز شاخص بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۶۵ واحد افت کرد و به رقم ۹۶ هزار و ۵۹۴ رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن با ۶۹ واحد افت تا رقم ۱۷ هزار و ۲۴۳ پایین آمد.

شاخص آزاد شناور نیز ۲۹۰ واحد افت کرد و تا رقم ۱۰۳ هزار و ۴۳۵ کاهش یافت. شاخص بازار اول و دوم نیز ۲۱۴ و ۴۳۰ واحد افت کردند. پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت بندرعباس هر یک به ترتیب ۴۹، ۳۹ و ۲۹ واحد تاثیر کاهنده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند و در طرف مقابل پتروشیمی خارک، نفت بهران و پتروشیمی مبین به ترتیب با ۲۳، ۱۷ و ۱۶ واحد تاثیر سعی کردند نماگر بازار سرمایه را به سمت بالا هدایت کنند.

در گروه فرآورده‌های نفتی کک و سوخت هسته‌ای سهم‌ها روند کاهش قیمت را تجربه کردند. در این گروه ۲۲ میلیون و ۹۶۳ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه مواد و محصولات دارویی بسیاری از سهم‌ها با کاهش قیمت همراه شدند و تعدادی رشد قیمت را تجربه کردند، اما نماد سرمایه‌گذاری شفادارو که در آخرین روز کاری بورس تهران در هفته گذشته عرضه اولیه و به قیمت ۴۱۵ تومان کشف قیمت شد، در نهایت در قیمت پایانی ۲.۷ درصد رشد کرد و به قیمت هر هم ۲۲۶ تومان و دو ریال رسید.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۷۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به عدد ۶۸۵ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.

آیفکس نیز با ۴.۲ واحد رشد عدد ۱۰۸۴ واحدی را تجربه کرد. ارزش معاملات فرابورس ایران به عدد ۹۰۳ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم ۲۸۰ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

پایان پیام

بانک ملی
بانک سپه
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .