شنبه 29 تیر 1398
تاریخ 1397/04/14 زمان 15:55:07 بازدید 204

موافقت پارلمان اروپا با فعالیت بانک سرمایه گذاری اروپا در ایران

اعضای پارلمان اروپا با هدف زنده نگه داشتن برجام، ضمن رد تلاش های ممانعت کننده، با فعالیت تجاری بانک سرمایه گذاری اروپایی در ایران موافقت کردند.

به گزارش تریبون، بانک سرمایه گذاری اروپایی، بازوی سرمایه گذاری بلندمدت و غیرانتفاعی اتحادیه اروپا یکی از ستون های اصلی تلاش های این اتحادیه در تلاش رای حفظ روابط تجاری خود با ایران در مواجهه با تحریم های جدید دولت آمریکاست.

اما تصمیم قانونگذاران اروپایی بانک سرمایه گذاری اروپا را ملزم به کار با ایران نمی کند، زیرا همکاری با این کشور می تواند توانایی این بانک در جذب اعتبارات لازم از بازار اروپا را به خطر بیاندازد و تبعات گسترده ای بر عملیات های بانک سرمایه گذاری اروپا داشته باشد.

پارلمان اروپا با اکثریت آرا مانع از اقدام قانونگذاران راست گرایی شد که قصد داشتند مانع از برداشتن محدودیت فعالیت های بانک سرمایه گذاری اروپا در ایران توسط کمیسیون اروپایی شوند و بدین ترتیب زمینه را برای اجرایی شدن این اقدام از ابتدای ماه اوت فراهم کردند.

این اقدام منع کننده، که توسط گروه راست گرای اروپا آزاد و دموکراسی مستقیم پیشنهاد شده بود، تنها ۹۳ رای آورد و با ۵۷۳ رای منفی و ۱۱ رای ممتنع رد شد.

زیگفرید مورسان، قانونگذار عضو حزب خلق اروپایی که رهبری گفت وگوهای مقدماتی در مورد پیشنهاد کمیسیون اروپایی را بر عهده داشت گفت: «ما این اختیار را به بانک سرمایه گذاری اروپایی اعطا می کنیم که اگر پروژه های مناسبی پیدا شد در ایران سرمایه گذاری کند.» وی با اشاره به توافق برجام گفت: «توافق هسته ای برای امنیت اروپا مفید است.»

دولت های عضو اتحادیه اروپایی از نظر فنی همچنان می توانند مانع از پیشنهاد کمیسیون اروپایی شوند، اما با توجه به حمایت علنی رهبران اتحادیه اروپایی از طرح همکاری بانک سرمایه گذاری اروپایی با ایران، بعید است چنین ممانعتی اتفاق بیافتد.

پایان پیام
کد:1390

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .