یکشنبه 29 اردیبهشت 1398
تاریخ 1397/07/07 زمان 10:39:32 بازدید 78

پیش بینی یک کارگزار از بورس و مقایسه با رقبا

مدیرعامل یک کارگزاری ضمن اشاره به ۴ دلیل سرمایه گذاری در بازار سرمایه و پیش بینی وضعیت این بازار نسبت به بازارهای دیگر در سال آتی، تاثیر تحولات بازارهای جهانی بر روند فعلی بورس را تشریح کرد.

به گزارش تریبون، سیدرضا علوی با اشاره به ورود نقدینگی به بازار سرمایه در ماه های اخیر درباره وضعیت بازار سهام به سنا گفت: از ابتدای سال شاهد رشد زیادی در بازارهای موازی بازار سرمایه بودیم، تا جایی که ورود نقدینگی سرگردان به آنها باعث نوسان های شدید و بعضا مخرب در آن ها شده در حالی که با آشکار شدن ظرفیت های نهفته در بازار سرمایه و رشد درآمد شرکت های بورسی که با شفافیت مناسب همراه است، اکنون بخشی از آن نقدینگی هوشمند به سمت این بازار سرازیر شده و اثر مثبت این اتفاقات بر اقتصاد نیز مشهود خواهد بود.

وی با تاکید بر ظرفیت فراوان بازار سرمایه برای جذب نقدینگی افزود: در حال حاضر درصد کمی از این ظرفیت به سرمایه گذاران شناسانده شده و هنوز به طور کامل کشف و استفاده نشده است.این بازار دارای امنیت سرمایه گذاری بیشتر است،نقدینگی سرایز شده به سمت بازار سبب افزایش حجم معاملات و روند رو به رشد شاخص بورس شده  که این امر هم در بازدهی و هم در رونق سرمایه گذاری و نیز افزایش توان شرکت ها در تامین سرمایه لازم برای طرح های توسعه ای موثر است و در میان مدت اثر را بر رشد تولید ناخالص داخلی خواهد گذاشت.

این کارشناس بازار سرمایه با مقایسه ریسک های سرمایه گذاری در بازارهای مختلف گفت: به جرات می توان گفت بازار سرمایه با توجه به روند رو به رشد درآمدی شرکت ها، افزایش نرخ ارز، افزایش صادرات و نیز رشد ارزش جایگزینی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری است و به نظر می رسد در یک سال آتی از نظر بازدهی نسبت به سایر بازارها وضعیت مناسب تری خواهد داشت.

علوی با اشاره به صندوق های سرمایه گذاری به عنوان یکی از کم ریسک ترین ابزارهای موجود در بازار سرمایه گفت: صندوق های سرمایه گذاری از مدیریت حرفه ای برخوردارند و به همین دلیل مدیران آن با شناسایی سهام مناسب و سرمایه گذاری متنوع، بازدهی های بسیار خوبی برای سرمایه گذاران کسب می کنند. از طرفی با توجه به اینکه اطلاعات دقیق این صندوق ها به صورت روزانه منتشر می شود امکان بررسی و انتخاب دقیق تری را به سرمایه گذاران می دهند.

ابزارهای متنوع سرمایه گذاری برای سلایق مختلف

وی ضمن اشاره به توانایی بازار سرمایه در پوشش همه نوع سرمایه گذاری در قالب ابزارهای مالی مختلف ادامه داد: در حال حاضر بازار زمینه سرمایه گذاری همه نوع سرمایه گذار اعم از ریسک پذیر و کمتر ریسک پذیر را دارد حتی برای کسانی که تمایل به سرمایه گذاری روی فلزات گرانبها مانند طلا را دارند نیز ابزارهای آن در بورس موجود است.

مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات تسهیل در سرمایه گذاری و معافیت مالیاتی را از دیگر موهبت های سرمایه گذاری روی طلا از طریق ابزارهای بازار سرمایه اعلام کرد و افزود: اگر بخواهید در بازار سکه و ارز خرید و فروش انجام دهید قطعا با مشکلات، ممنوعیت ها و ریسک های نگهداری دارایی مواجه هستید اما با استفاده از ابزاری مانند صندوق های سرمایه گذاری طلا به راحتی می توانید به طور مستقیم روی این فلز گرانبها سرمایه گذاری کنید.

تاثیر تحولات بازارهای جهانی بر روند فعلی بازار سرمایه

علوی درباره تاثیر تحولات بین المللی بازارهای جهانی نفت و کامودیتی ها بر روند فعلی بازار سرمایه گفت: حجم عمده ای از بازار سرمایه متاثر از قیمت های جهانی نفت و مشتقات نفتی است، در حال حاضر با عقلانیتی که در اوپک در راستای کاهش تولید نفت حاکم شده و در اجلاس اخیر این سازمان در الجزایر نیز بر این روند تاکید شده ، قیمت آن در حال افزایش است.

وی با اشاره به وجود خلا حضور نفت ایران در بازارهای جهانی گفت: منابع مرغوب نفت عربستان رو به کاهش است و با مخالفت این کشور به همراه روسیه در اجلاس اوپک و غیر اوپک در روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت نفت و به تبع آن مشتقات نفتی هستیم. از طرفی قیمت اغلب کامودیتی ها نیز به دلیل جنگ تجاری بین آمریکا و چین رو به افزایش است و این مساله هر چند با تاخیر اما بی شک بازارها را متاثر می کند.

این فعال بازار سرمایه زمان باقی مانده از سال میلادی جاری را فرصتی برای ادامه روند افزایشی نفت و کامودیتی ها  دانست و تصریح کرد: تا ژانویه زمان زیادی نمانده و با توجه به اتفاقاتی که در بازار نفت افتاده، کاهشی برای قیمت ها متصور نیستیم. ضمن اینکه در بازار کامودیتی ها چین در پی جنگ تجاری با آمریکا مصرف داخلی را افزایش داده و این مساله ثبات قیمت فعلی یا افزایش آن را به دنبال دارد.

علوی درباره استراتژی لازم برای سهامداران در راستای حرکت در مسیر درست تحلیلی و بنیادی معاملات گفت: با وجود بازار فعلی و سرازیر شدن حجم نقدینگی مناسب به سمت آن و شرایط مساعد حاکم بر اغلب گروه های بازار، ممکن است سیگنال هایی نیز در این میان صادر شود و برخی سرمایه گذاران آن را کمتر بررسی کنند و درباره آن پرریسک و بی محابا عمل کنند.

وی با توصیه به اینکه همواره می توان در این موارد به فعالان قدیمی بازار سرمایه رجوع کرد، افزود: بازار سرمایه طی سالیان بسیار، فعالان و شرکت هایی را در خود پرورش داده که در این حوزه در خط مقدم هستند.این شرکت ها اعم از شرکت های مشاوره سرمایه گذاری،شرکت های سبد گردانی و کارگزاران همواره در مدیریت بازار سرمایه و حرکت به سمت و سوی درست آن پیش قدم بوده اند.

علوی گفت: اکنون در بازار سرمایه سهامی داریم که ظرفیت رشد داشته و رشد معقول را کرده است. همچنین سهامی داریم که ظرفیت رشد دارد اما هنوز رشد لازم را نکرده است. این شرایط در کنار هجوم نقدینگی به بازار سرمایه ، مدیریت و هدایت درست سرمایه را می طلبد تا معاملات هیجانی و رشدهای نامتقارن به خصوص در برخی سهام که از نظر بنیادی چندان مطلوب نیستند کنترل شود و هر سهم بتواند در این بازار مسیر درست رشد را طی کند.

پایان پیام
کد:1390

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .