پنجشنبه 05 اردیبهشت 1398
تاریخ 1397/07/23 زمان 12:15:10 بازدید 63
مدیر نظارت بر بورس:

در برخورد با تخلفات، اهمال و تعارف وجود ندارد

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با بیان اینکه در تخلفات مربوط به دستکاری قیمت ها با هیچ فردی، برادرخواندگی و تعارف نداریم، گفت: جلسه با دادستان عمومی و انقلاب تهران برای گسترش همکاری ها و نظارت بیشتر برگزار شده و درباره موضوع خاصی نبوده است.

به گزارش تریبون، محسن خدابخش درگفت وگو با ایرنا درباره نشست مشترک دادستان عمومی و انقلاب تهران با مدیران بازار سرمایه، افزود: درباره موضوع نشست مشترک با دادستان، در برخی موارد سوءبرداشت انجام شده در حالی که یک نشست عادی برای همکاری بوده است.

وی اضافه کرد: بخش عمده جلسه درباره معاملات بورس کالا بود که عمده مسایل مربوط به آن برطرف شده است.

خدابخش ادامه داد: سازمان بورس نیز به عنوان نهاد ناظر، وظیفه خود برای برخورد با تخلفات را انجام می دهد.

وی درباره تشکیل 75 پرونده مجرمانه درباره تخلفات بورسی، گفت: این پرونده ها مربوط به تخلفات برخی ناشران، نهادهای مالی، صندوق ها، سبدگردان ها و بقیه بوده است.

خدابخش درباره تخلفات مربوط به دستکاری قیمت ها، اضافه کرد: در برخورد با تخلفات، اهمال و تعارف وجود ندارد و هرگاه تخلفی انجام شود به سرعت رسیدگی می شد.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: وضعیت معاملات و فعالیت های بازار سرمایه به طور مستمر رصد می شود و اگر تخلفی صورت گرفته و جرم محرز شود، به مراجع قضایی معرفی می شود.

وی درباره ادعاهای مربوط به تخلفات یک صندوق سرمایه گذاری در روزهای گذشته و نقش آن در ایجاد صف های فروش و افت شاخص، گفت: نگاهی به سایت مدیریت فناوری بورس تهران (http://www.tsetmc.com) نشان می دهد، سهم اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی از خرید و فروش چه میزان بوده است.

به گفته وی، بررسی ها مشخص می کند حقوقی ها بیشترین خرید را انجام داده اند.

خدابخش ادامه داد: اگرچه بر عملکرد حقوقی ها باید نظارت بیشتری باشد، اما نباید این تلقی ایجاد شود که حقوقی ها هیچ سهمی را نفروشند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: اگر حقوقی ها به ایجاد صف های فروش دامن بزنند، سازمان بورس به آنها تذکر می دهد و اگر تخلف کرده باشند به نهادهای ذیربط معرفی می شوند.

افت بیش از 20 هزار واحدی شاخص بورس در روزهای اخیر، علاوه بر گلایه سهامداران، زمینه طرح ادعاها و شایعاتی مبنی بر سوءاستفاده و دستکاری قیمت ها را ایجاد کرده است.

تغییر مسیر بورس و افت شدید شاخص در روزهای اخیر، شرایط را تغییر داده به طوری که بازار شایعات و ادعاهای منفی داغ شده است و همه به دنبال یافتن مقصر و عامل کاهش شاخص بورس هستند.

حتی در این میان، شایعات و ادعاهای فراوانی درباره دستکاری شاخص و سوءاستفاده در برخی صندوق های سرمایه گذاری مطرح شده است که هیچ گاه به طور رسمی تایید نشدند و در حد شایعه باقی ماندند.

احتمال دستکاری در شرکت های کوچک بورس

در این میان، برگزاری نشست مشترک دادستان عمومی و انقلاب تهران با مدیران بازار سرمایه کشور در روز شنبه مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار گرفت.

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست به پیگیری 75 پرونده مصادیق جرم در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: همیشه به مردم توصیه شده است که با شایعات و امواج و جو بازار حرکت نکنند و سودآوری شرکت ها را مدنظر داشته باشند و سازمان بورس درباره شایعات، پرونده هایی را به دستگاه قضایی ارسال کرده است.

وی افزود: سازمان بورس از 20 سایت «سیگنال و علامت فروش» به قوه قضائیه شکایت کرده و نیروی انتظامی نیز در این خصوص به ما کمک کرده است.

محمدی درباره چگونگی دستکاری در بورس نیز گفت: شرکت های کوچک را می توان دستکاری کرد اما این تخلف در شرکت های بزرگ قابل تحقق نیست.

وی درباره دستکاری قیمت ها نیز گفت: یکی از جرم هایی که سازمان بورس از آن شکایت می کند بحث دستکاری قیمت است؛ اگر کسی سهمی را به طور عمد با هدف بالا بردن قیمت بخرد و بعد سهمش را به صورت گسترده عرضه کند این، نوعی دستکاری قیمت است.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز در این نشست با تاکید بر اینکه بورس یک بازار مالی است و می تواند التهاب را در برخی از بازارها مهار کند، گفت: تقویت وظیفه نظارتی بورس و ارتباط بورس کالا با سامانه های نظارتی نهادهای دیگر ضروری است.

وی، به بازدارنده نبودن برخی مجازات‌ها و مقررات اشاره کرد و افزود: مسئولان بورس لوایح پیشنهادی داده اند که قرار شد آنها بررسی شود.

پایان پیام
کد:1390

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .