شنبه 29 تیر 1398
تاریخ 1398/01/27 زمان 13:49:15 بازدید 53

میزان بارش ها به بیش از 306 میلی متر رسید

میزان بارندگی های کشور از ابتدای مهرماه سال 97 تا روز بیست و ششم فروردین امسال در حالی به 306.8 میلی متر رسیده است که طبق پیش بینی سازمان هواشناسی سامانه جدید بارشی از امروز هفت استان را درگیر بارش های جدید خواهد کرد .

به گزارش تریبون، به نقل از ایرنا، بارندگی های شدید و سیل از بیست و هشتم اسفندماه گذشته آغاز و همه استان های کشور را درگیر کرد.
این بارش ها استان های گلستان، مازندران، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد را در شرایط اضطراری قرار داد.
تازه ترین گزارش دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت منابع آب ایران بیانگر آن است که حجم بارش های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (113.4 میلی‌متر) 171 درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (204.9 میلی‌متر) 50 درصد رشد داشته است.
کشورمان دارای 6 حوضه اصلی شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم است.
براساس این گزارش، میانگین حجم بارش ها در حوضه خلیج فارس و دریای عمان 515.1 میلی متر بوده که نسبت به میانگین سال آبی پارسال از 233 درصد رشد برخوردار بوده و نسبت به میانگین دوره 50 ساله رشد 57 درصدی داشته است.
براساس این گزارش، میانگین حجم بارش ها در حوضه دریای خزر در سال آبی جاری 441.3 میلی متر گزارش شده است که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال 65 درصد رشد را نشان می دهد.
میانگین حجم بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه در سال آبی جاری 406.7 میلی متر بوده که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال 45 درصد رشد و نسبت به میانگین دوره 50 ساله از رشدی 62 درصدی برخوردار بوده است.
افزایش حجم بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه سبب شد تا حجم آب دریاچه ارومیه اکنون به حدود سه میلیارد و 610 میلیون مترمکعب برسد درحالی که حجم آب این دریاچه در روز مشابه سال گذشته کمتر از یک میلیارد و 990 میلیون متر مکعب بود.
براساس این گزارش، حجم بارش ها در سال آبی جاری در حوضه فلات مرکزی ایران 194.7 میلی متر بوده که نسبت به دوره مشابه در سال آبی پارسال 218 درصد رشد یافته است.
همچنین حجم بارش های حوضه قره قوم در سال آبی جاری 249.1 میلی متر گزارش شده که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال با 171 درصد رشد مواجه شده و نسبت به دوره 50 ساله نیز رشد 44 درصدی داشته است.
براساس این گزارش، حجم بارش ها در حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری 93.4 میلی متر بوده که نسبت به دوره مشابه پارسال از 269 درصد رشد برخوردار بوده و نسبت به میانگین دوره 50 ساله هفت درصد رشد داشته است.
سال آبی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور ماه سال بعد ادامه دارد.
براساس پیش بینی سازمان هواشناسی، استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی، لرستان و خوزستان موج دوم بارش ها را تجربه خواهند کرد.
پیش بینی های هواشناسی همچنین نشان می دهد موج جدید بارش ها استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، زنجان، اردبیل، گیلان، جنوب شرق ایلام، شمال و شرق خوزستان و شمال غرب چهارمحال و بختیاری را نیز با رگبار، رعد و برق و وزش با سرعت 45 تا 70 کیلومتر بر ساعت مواجه خواهد کرد.

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .