شنبه 29 تیر 1398
تاریخ 1398/02/23 زمان 12:33:33 بازدید 225

تسهیلات شناور خرید مسکن در انتظار مصوبه شورای پول و اعتبار

پرداخت تسهیلات شناور خرید مسکن نیازمند مصوبه شورای پول و اعتبار است که به نظر می رسد اعضای این شورا به طور ضمنی نظر مثبتی در مورد تصویب آن دارند.

به گزارش تریبون،  به نقل از فارس، پرداخت تسهیلات شناور خرید مسکن که قرار است بدون تعیین سقف و بر اساس قدرت خرید متقاضیان و توانایی در بازپرداخت تسهیلات اقساط تعیین شود، به زودی در جلسه شورای پول و اعتبار بررسی خواهد شد و آنچه که مشخص است، اکثر اعضای این شورا با این طرح موافق هستند، چرا که این طرح موجب افزایش قدرت خرید شده و تاثیر منفی برای قیمت مسکن نخواهد داشت.

افزایش جهشی قیمت مسکن و به تناسب آن کاهش قدرت خرید در یک سال گذشته، باعث شد، تا مسئولان ارشد بانک مسکن طرحی را که سالها قبل با عنوان منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید پیشنهاد داده بودند، مجددا رونمایی و آن را برای بررسی بیشتر مدنظر خود قرار دهند.

رحیمی انارکی مدیر عامل بانک مسکن در مورد پیشنهاد طرحی که بر اساس آن تسهیلات مسکن بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت به متقاضیان ارائه می‌شود را موجب رونق بخش مسکن دانست و گفت: پیش از این به منظور تنظیم و عرضه تسهیلات در حوزه‌های ساخت و خرید از ‌سقف‌های تسهیلاتی استفاده می‌شد، اما در بسته جدید، سعی می‌کنیم، از سایر پتانسیل‌هایی که تاکنون کمتر استفاده شده است، استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: تا پیش از این از سقف‌های تسهیلات ثابت استفاده می‌کردیم؛  یعنی همه متقاضیان‌ دهک‌های سوم تا هفتم که گروه هدف ما هستند، از سقف تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی استفاده می‌کردند، در حالی که در بسته جدید پیشنهاد داده‌ایم که بر اساس قدرت خرید و توان بازپرداخت افراد، سقف‌های تسهیلاتی به صورت متغیر تعیین شود و افراد بر اساس قدرت خرید و بازپرداخت اقساط خود بتوانند از تسهیلات متناسب با شرایط خود استفاده کند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بارها بر عدم افزایش سقف تسهیلات مسکن تاکید و اعلام کرده که به هیچ وجه زیر بار افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نخواهد رفت.

وی می گوید:افزایش قدرت خرید متقاضیان را می‌توان با ارائه راهکارهای متفاوت جستجو کرد، بنابراین یکی از این برنامه‌ها را کارت اعتباری مصالح ساختمانی عنوان کرده است تا قیمت تمام شده ساخت را کاهش دهد.

جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان در پاسخ به این سئوال که آیا شناور شدن پرداخت تسهیلات می‌تواند موجب بالا رفتن قیمت و یا قدرت خرید شود، گفت: سئوال بنده از مسئولان ارشد و مدیر عامل بانک مسکن این است که این تسهیلات با چه نرخ سودی قرار است، پرداخت شود.

وی با اشاره به اینکه چون این مبالغ عددی نیست و با توجه به رشد قیمت ها این تسهیلات نمی‌تواند کفاف خرید مسکن در شهرهای بزرگ را بدهد، گفت: اگر می‌خواهیم قدرت خرید متقاضیان مسکن را افزایش دهیم، باید تا ۸۰ درصد قیمت یک ملک تسهیلات با نرخ سود پایین پرداخت شود.

برزگر خاطر نشان کرد: باید دید نرخ سود تسهیلات شناور خرید مسکن در چه حدی است اگر نرخ سود آن بالا و در حد ۱۸ درصد باشد نمی توان به موفقیت آن خوش‌بین بود.

مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خطاب به مدیران بانک مسکن گفته بود که آن چه که مدنظر وزارت راه و شهرسازی است، این است که برنامه و سیاستی از سوی بانک مسکن تدوین شود که در آن راهکار خانه دار شدن افرادی که توان پرداخت اقساط ماهیانه بانک مسکن بیش از ۸۰۰ هزار تومان را دارند، مورد توجه قرار گیرد.

سقف وام صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند.

به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می‌تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده‌گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام ۸۰ میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می‌خواهد و بعد از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده‌گذاری شده را دریافت می‌کند.

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سود وام تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در بافت‌های فرسوده ۶ درصد و در سایر مناطق ۸ درصد است.

در حال حاضر بازپرداخت اقساط تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۸ درصد (۱۲ ساله) ماهانه حدود ۹۰۰ هزار تومان است.

 

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .