پنجشنبه 14 آذر 1398
تاریخ 1398/05/19 زمان 17:46:30 بازدید 133

تخلفات مالی محصول شیوه‌های سنتی است

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نشست هم اندیشی اعضای هیئت های رسیدگی به تخلفات اداری، ارتقاء سلامت اداری و مبارزه با فساد را یکی از مهمترین برنامه‌های نظام مالیاتی دانست و گفت: وصول مالیات تنها هدف نظام مالیاتی نیست، بلکه حمایت از تولید، شفاف سازی اقتصاد و مبارزه با فساد نیز از جمله دیگر اهداف آن به شمار می رود.

به گزارش تریبون، به نقل از سازمان امور مالیاتی کشور، پارسا در نشست هم اندیشی اعضای هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری که در سازمان امور مالیاتی برگزار شد، با تشریح چشم انداز آتی نظام مالیاتی مدرن گفت: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارایی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسئولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمد‌های مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه مبارزه با فساد در تمامی مراحل مدرن سازی نظام مالیاتی مورد تاکید بوده است، گفت: مدرن سازی نظام مالیاتی در دو گام دنبال شده است؛ در گام اول، فرایند‌های سنتی به فرایند‌های مکانیزه و الکترونیکی تبدیل شده است و در گام دوم به دنبال جمع آوری ریزداده‌ها و اطلاعات واقعی مورد نیاز برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند هستیم.

پارسا در این نشست ضمن تشریح هزینه‌های فساد و تخلفات اداری در دستگاه‌های دولتی و تاثیر مخرب آن بر اعتماد عمومی، خواستار برخورد قاطعانه و سریع با هر گونه تخلف و فساد شد و افزود: اگر بتوانیم قواعد بازی در این حوزه را به گونه‌ای تعریف کنیم که افراد بدانند اگر مرتکب تخلف شدند به سرعت تخلف آن‌ها کشف و قاطعانه و بدون اغماض با آن‌ها برخورد می‌شود، زمینه بروز هرگونه فساد و تخلف از بین خواهد رفت، چرا که بازیگران در هر حوزه‌ای بر اساس قواعد بازی که از پیش طراحی شده است، بازی می‌کنند و فقط با تغییر قواعد بازی می‌توان رفتار و عملکرد آن‌ها را تغییر داد.

وی همچنین با اشاره به نقش اثربخش فرآیند‌های الکترونیکی مدرن در حذف زمینه‌های تخلف و فساد اداری اظهار داشت: بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه‌ها و فرایند‌های سنتی است و با تغییر فرایند‌های سنتی در حوزه مالیات به فرایند‌های مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین ضمن تاکید بر اینکه تحقق نظام مالیاتی عادلانه بدین معنا است که وصول مالیات باید متناسب با مصرف، ثروت و درآمد افراد باشد، گفت: اگر به دنبال تحقق عدالت هستیم باید اطلاعات و ریزداده‌های واقعی در این زمینه در دسترس سازمان امور مالیاتی کشور قرار گیرد.

بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه‌ها و فرایند‌های سنتی است و با تغییر فرایند‌های سنتی در حوزه مالیات به فرایند‌های مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.
وی با اشاره به ظرفیت قانونی ماده ۱۶۹ مکرر که در آن دستگاه‌های اداری و اجرایی به ارائه اطلاعات لازم به سازمان امور مالیاتی موظف شده اند، گفت: نظام مالیاتی در حال حاضر در کنار ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی، از حمایت قوای سه گانه نیز برخوردار است و هم اکنون تنها دغدغه مسئولان و مدیران نظام مالیاتی فقط باید معطوف به دریافت و پردازش ریزداده‌ها و اطلاعات ارائه شده از سایر نهاد‌ها و دستگاه‌ها و استفاده موثر از این اطلاعات در تشخیص مالیات عادلانه باشد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور الزام قانونی در خصوص نصب و استفاده از سامانه‌های فروشگاهی را نیز ظرفیت مهم دیگری برای نظام مالیاتی دانست و اظهارامیدواری کرد با اجرای آن شاهد افزایش شفافیت مبادلات اقتصادی در کشور باشیم.

پارسا در خاتمه با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت مالیات هوشمند گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام مالیاتی کشور‌های پیشرو مبتنی بر ریزداده‌ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن می‌کوشیم.

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .