یکشنبه 24 شهریور 1398
تاریخ 1398/06/17 زمان 06:42:55 بازدید 57

وزیر نفت عربستان برکنار شد/عبدالعزیز بن‌سلمان وزیر نفت شد

پادشاه عربستان با برکناری خالدالفالح وزیر نفت این کشور فرزند خود را به عنوان جانشین وی منصوب کرد.

به گزارش تریبون،به نقل از پارسینه، شبکه خبری المیادین گزارش داد که خالد الفالح وزیر نفت عربستان از کار برکنار و شاهزاده عبدالعزیر "بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود"به جای وی منصوب شده است.الفالح از هفتم ماه مه ۲۰۱۶ به عنوان وزیر نفت عربستان فعالیت خود را آغاز کرد.وی از مدیران ارشد سعودی به شمار می‌رود و ریاست هیات مدیره شرکت نفتی آرامکو و مدیر عامل شرکت نفت فلیپینی پترون را در کارنامه خود دارد.

خبرهای تکمیلی حاکی است پادشاه عربستان، خالد فالح، وزیر نفت آن کشور را برکنار و یکی از پسران خود را برای هدایت این وزارت‌خانه کلیدی، جایگزین کرده‌است.عبدالعزیز بن‌سلمان، پسر ملک سلمان، اکنون در راس یکی از مهم‌ترین نهاد‌های حکومتی عربستان سعودی قرار گرفته‌است.

برکناری خالد فالح یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که این چهره معروف سعودی ریاست خود بر شرکت «آرامکو» را نیز از دست داد. سعودی آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان است و تحت مالکیت دولت مرکزی آن کشور قرار دارد.هفته پیش در عین حال با ایجاد وزارت‌خانه جدیدی به‌نام وزارت معدن و صنعت، این بخش نیز که تا کنون تحت نظارت وزارت نفت عربستان بود، از آن گرفته شد.

خالد فالح در سال ۲۰۱۶ برای هدایت وزارت نفت عربستان برگزیده شده بود. او دانش‌آموخته دانشگاه تگزاس ای‌اند‌ام و دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد بود.فالح در سال ۱۹۷۹ به شرکت ملی آرامکو پیوست و در سال ۱۹۹۲ نیز عضو اداره مشورتی آن شد. او سپس به ترقی عجیب و غریب در حکومت سعودی ادامه داد و در سال ۲۰۰۴ به‌عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره آرامکو برگزیده شد.

خالد فالح بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ وزیر بهداشت عربستان بود و سپس به وزارت نفت رفت.وزارت نفت عربستان، به‌دلیل جایگاه ریاض در میان تولیدکنندگان نفت در جهان، و در نتیجه در میان کشور‌های مصرف‌کننده، اهمیت کلیدی دارد و وزیر نفت نیز از چهره‌های بانفوذ به‌شمار می‌رود.

عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر نفت جدید، برادر ناتنی و بزرگ‌تر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است و پیشتر وزیر دولت در امور انرژی بود که مقامی پایین‌تر از هدایت وزارت‌خانه است. خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید به‌نظر نمی‌رسد که دو برادر به هم خیلی نزدیک باشند.عبدالعزیز چهارمین پسر ملک سلمان و برادر فهد، احمد، سلطان و فیصل بن‌سلمان است.

تغییرات اخیر بامداد روز یک‌شنبه ۱۷ شهریور ماه در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی عربستان سعودی منتشر کرده، اعلام شد.

 

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .