سه شنبه 23 مهر 1398
تاریخ 1398/06/22 زمان 13:15:10 بازدید 340

۴۰ درصد برق عراق توسط ایران تامین می‌شود

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از تامین ۴۰ درصد برق مورد نیاز عراق از سوی ایران خبر داد و گفت: با این وجود دو کشور هنوز نتوانسته اند بر سر مکانیزم دریافت پول برق و گاز صادراتی ایران به توافق برسند.

به گزارش تریبون، سید حمید حسینی در مصاحبه با رادیو با بیان این که هم اکنون ۴۰ درصد برق مورد نیاز عراق از سوی ایران در حال تامین است افزود: ایران روزانه ۳۷ تا ۳۸ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می‌کند.

وی اظهارداشت: دستکم ۲۵۰ مگاوات از واحد‌های نیروگاهی عراق با این گاز تامین سوخت می‌شوند.

دبیرکل مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: جدا از این روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات برق از ایران به عراق صادر می‌شود.

وی ضمن اشاره به تولید برق در عراق بوسیله شرکت مپنا با توجه به سرمایه گذاری‌های صورت گرفته افزود: عراق به ۲۵ هزار مگاوات برق نیاز دارد که در حال حاضر ۱۵ تا ۱۶ هزار مگاوات بیشتر برق ندارد.

حسینی بیان داشت: مردم عراق در شرایط حاضر با کمبود شدید برق و خاموشی‌های مکرر مواجه هستند.

وی گفت: عراقی‌ها در مجموع روزانه هفت تا هشت ساعت از برق سراسری شهری نمی‌توانند استفاده کنند.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: بسیاری از مردم در عراق مجبورند از برق ژنراتور‌ها استفاده کنند که به دلیل بالا بودن قیمت گازوئیل برق ژنراتور‌ها برای خانوار‌های عراقی بسیار گران تمام می‌شود.

وی اظهارداشت: یک خانواده معمولی در عراق ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار بابت مصرف برق از این طریق هزینه پرداخت می‌کند که مبلغ قابل توجهی است.

حسینی گفت: ایران دستکم روزانه ۱۰ میلیون دلار صادرات گاز به عراق دارد که این رقم در سال به ۳، ۵ تا ۴ میلیارد دلار می‌رسد.

وی افزود: ارزش صادرات برق ایران به عراق نیز ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار در سال است.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهارداشت: مشکلی که اکنون ایران با عراق دارد اینکه هنوز نتوانسته بر سر مکانیزم مشخصی برای دریافت وجه پول برق و گاز با عراقی‌ها به توافق برسد.

وی در ادامه با بیان اینکه عراق گاز همراه نفت دارد، اما چیزی به عنوان میادین گازی ندارد، یادآورشد: بعید به نظر می‌رسد سه تا چهار سال آینده عراقی‌ها بتوانند از محل جمع آوری گاز‌های همراه نفت گاز مورد نیاز خود را تامین کنند.

0

 

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .