سه شنبه 23 مهر 1398
تاریخ 1398/07/17 زمان 11:28:24 بازدید 42

عملکرد بانک مرکزی در تثبیت نرخ ارز قابل قبول است/روند کنونی در بازار ارز ادامه خواهد داشت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بانک مرکزی در شرایط تحریمی توانست کنترل تقاضا برای ارز جهت واردات و مدیریت عرضه را اعمال کند، به همین دلیل توانست نرخ ارز را ثابت نگه دارد.

به گزارش تریبون، به نقل از پارسینه،محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارسینه عملکرد بانک مرکزی در تثبیت نرخ ارز را قابل قبول عنوان کرد و گفت: بانک مرکزی هم ابزار‌های سیاست‌های ارزی و هم ابزار‌های کنترل گردش وجوه نقد از طریق مکانیزم‌های پولی را اعمال کرده است، بنابراین مجموع اقدامات بانک مرکزی به منظور تثبیت نرخ ارز، برای ما قابل قبول است.

او در خصوص چرایی کنترل نرخ ارز علیرغم تحریم ها، تاکید کرد: بانک مرکزی در شرایط تحریمی توانست کنترل تقاضا برای ارز جهت واردات و مدیریت عرضه را اعمال کند، به همین دلیل توانست نرخ ارز را ثابت نگه دارد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: بانک مرکزی در مدیریت عرضه توانست بازار ثانویه را راه اندازی کند و موجب نزدیک شدن نرخ بازار نیما به بازار سنا شود. این موضوع موجب شد که فعالان اقتصادی سریعتر ارزشان را تسویه کنند و محدودیت برای واردات حدود ۱۴۰۰ کالا کمک کرد که تقاضای ارز شکل نگیرد و بانک مرکزی بتواند بازار ارز را کنترل کند.

پورابراهیمی با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در آرام کردن فضای روانی حاکم بر بازار ارز، گفت: اقدامات مناسب بانک مرکزی موجب شد تا فضای روانی حاکم بر بازار ارز آرام شود و تقاضای سفته بازی هم کاهش پیدا کرد. کاهش تقاضای سفته بازی هم به تعادل در بازار کمک کرد.

او در خصوص اینکه آیا روند کنونی و تثبت نرخ ادامه خواهد داشت؟ تاکید کرد: معتقدم که روند فعلی در بازار ارز ادامه خواهد داشت.

بانک ملی
بانک سامان
قیمت طلا و ارز در بازار تهران
نوع ارز نرخ فروش
-
دلار
-
یورو
 
-درهم امارات
 
-سکه گرمی
 
سکه بهار  آزادی 
-
نیم سکه
 
-ربع سکه
ما را دنبال کنید
3 بی ان
طراحی و اجرا از کانون تبلیغات اتمسفر .